REKLAMA
TOMASZ PORĘBA GRZEGORZ BRAUN BOGDAN RZONCA

INTERWENCJA: Dlaczego emeryci z gminy Chorkówka nie mają ulgi na przejazdy?

CHORKÓWKA / PODKARPACIE. Do naszej redakcji zadzwoniła emerytka z gminy Chorkówka prosząc, aby sprawdzić czy to prawda, że jej gmina jako jedyna, w której transport prowadzi MKS Krosno, nie podpisała umowy na ulgi dla seniorów? Magistrat potwierdza jej przypuszczenia.

Rafał Woźniak

Jak podaje Joanna Sowa, rzecznik UM Krosna: – Gmina Miasto Krosno podpisała w 2016 roku porozumienia międzygminne w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego na obszarze gmin: Jedlicze, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Korczyna, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

Wszystkie gminy z wyjątkiem gminy Chorkówka zawarły w swoich porozumieniach zakres ulg dla swoich mieszkańców, tj:
osoby które ukończyły 70 rok życia (100 %),
honorowi dawcy krwi (w zależności od ilości oddanej krwi – ponad 18 l -50%, ponad 30 l – 100 %),
renciści i emeryci (50 %),
uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych dojeżdżających do szkoły jeżeli odległość od domu do szkoły przekracza 3 km – ulga obowiązuje jedynie w obszarze Gminy (100 %),
uczniowie klas 5, 6 szkół podstawowych oraz gimnazjów dojeżdżających do szkoły jeżeli odległość od domu do szkoły przekracza 4 km – ulga obowiązuje jedynie w obszarze Gminy (100 %).

Wójt Chorkówki Andrzej Koniecki w rozmowie telefonicznej poinformował redakcję, że podczas negocjacji międzygminnych przedstawiciele gmin Krościenko Wyżne, Korczyna, Miejsce Piastowe, Wojaszówka i Jedlicze nie byli zadowoleni z oferty Gminy Krosno dotyczącej porozumienia w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego. W związku z tym oczekiwał, że wymienione gminy nie podpiszą tego porozumienia, tak jak zrobiła to Gmina Chorkówka.

foto: MKS Krosno

Nie potrafię zrozumieć dlaczego ja i osoby starsze z mojej gminy mają kupować cały bilet. Na wsi mieszkają przecież ludzie z niskimi emeryturami i rentami i każdy grosz się liczy – oburza się zgłaszająca problem kobieta.

Krośnieński magistrat, jako podmiot zarządzający Miejską Komunikacją Samochodową poinformował redakcję, że wartość dopłaty dla gminy Chorkówka z tytułu wprowadzenia w/w ulg dla swoich mieszkańców jest niemożliwa do oszacowania, z uwagi na brak danych o ilości osób, które z takiej ulgi by skorzystały.

Rejestracja przejazdu odbywa się poprzez zbliżenie karty do kasownika w autobusie. Koszt ulg stanowić będzie iloczyn ilości przejazdów i różnicy pomiędzy wartością pełnopłatnego przejazdu, a wartością przejazdu z daną ulgą – informuje UM Krosna.

Do sprawy emerytów i rencistów z Gminy Chorkówka na pewno powrócimy.

24-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.