INTERWENCJA. Czytelniczka: Znalazł się “życzliwy” mieszkaniec, który tępi ludzi chodzących do kościoła (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Dzisiaj zgłosiła się do naszej redakcji mieszkanka Krosna. Kobieta poinformowała nas o problemach mieszkańców dzielnicy Krościenko Niżne i osiedla Markiewicza, parkujących na przykościelnych miejscach postojowych przy ulicy Wieniawskiego. Szczegóły tej bulwersującej sprawy poniżej.

Rafał Woźniak

Od momentu, kiedy ułożona została kostka brukowa, a z niej zostały wyznaczone miejsca parkingowe, wszyscy parkowaliśmy jak Bóg przykazał na parkingu przykościelnym. Niestety znalazł się “życzliwy” mieszkaniec, który tępi ludzi chodzących do kościoła pw. św. Ducha i niedziela w niedzielę donosi na nich, że łamią przepisy ruchu drogowego. Poszedł do urzędu miasta i zapytał czy parking pod kościołem jest faktycznie parkingiem czy wyłącznie chodnikiem – opisuje sytuację Krośnianka.

O tego momentu zaczęły się poważniejsze problemy, bowiem okazało się, że chodnik z zaznaczonymi kostką miejscami dla pojazdów przy kościele, nie jest parkingiem w świetle przepisów.

– Wychodzi więc na to, że przez wiele lat wszyscy łamali przepisy parkując na “parkingu widmo”! – dodaje wzburzona kobieta. – W niedzielę 29.10.2017 po kolejnym donosie życzliwego mieszkańca na policję, funkcjonariusze spisali pod kościołem w ciągu godziny około 60 aut. Chyba wtedy ktoś w UM Krosna zauważył problem.

Jak poinformowała nas mieszkanka dzielnicy Krościenko Niżne, w ekspresowym tempie, przy ulicy Wieniawskiego postawiono znak informacyjny o parkingu.

Sprawdziliśmy tę informację. Na miejscu faktycznie posadowiony jest znak informacyjny – parking o dopuszczalnej masie 1,5 t. Widać bezsprzecznie, że znak został zamontowany stosunkowo niedawno.

Nasza czytelniczka pyta na koniec: – Dlaczego mamy płacić za błędy urzędników? 

Rzecznik prasowy KMP Krosno Paweł Buczyński poinformował naszą redakcję, że w chwili obecnej prowadzone jest 100 postępowań ws. o wykroczenie nieprawidłowego parkowania na ulicy Wieniawskiego w Krośnie.

Otrzymaliśmy również odpowiedź z UM na nasze pytania.

Wydział Drogownictwa UM informuje, że plac postojowy przy kościele w pasie drogowym ul. Wieniawskiego służył jako parking bez wyznaczonych miejsc postojowych tj. bez oznakowania poziomego i pionowego. Z uwagi na to, iż niektórzy parkujący nie pozostawiali co najmniej 1,5 m do przejścia dla pieszych powstawały liczne nieporozumienia. Obecnie usankcjonowano istniejącą sytuację tj. ustawiono znaki pionowe D-18 parking wraz z tabliczką T-30b wskazującą sposób parkowania prostopadle do krawężnika tj. jak dotychczas. W celu umożliwienia pieszym korzystanie z chodnika po drugiej stronie ulicy dodatkowo usytuowano przejście dla pieszych przed odcinkiem chodnika na którym występował i występuje parking. W najbliższych dniach obniżymy krawężnik z obu stron przejścia dla pieszych. W celu rozwiązania nabrzmiałego problemu związanego z brakiem miejsc parkingowych w obrębie ulicy Wieniawskiego szczególnie w okresie uroczystości kościelnych wskażemy również możliwość urządzania postoju poniżej w/w parkingu /po obniżeniu krawężnika/ jadąc w kierunku ulicy Szopena. Występujące warunki tj. odpowiednia szerokość jezdni oraz chodnika umożliwia parkowanie pojazdów równolegle do krawężnika tj. jednym bokiem na chodniku pozostawiając 1,5 m dla pieszych. Jest to zgodne z Prawem o ruchu drogowym.

Do tej sprawy na pewno powrócimy.

21-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)