Zapraszamy na 5 Jubileuszowy Wieczór Łemkowski (VIDEO)

30-06-2017
Mapa niedostępna

Data/Czas
30/06/2017
19:30 - 23:30


Zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło oraz Restauracja Parkowa 7 w Krośnie zapraszają na 5 Jubileuszowy Wieczór Łemkowski zaplanowano na 30 czerwiec. Tym razem organizatorzy przygotowują wydarzenie pod hasłem „Łemkowski wypas”.

Hora, hora- A Gdzie To Dawniej Stroiło

– Wieczory łemkowskie od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem a z każdą kolejną edycją przybywało sympatyków. Do czwartej edycji, wydarzenie odbywało się w Barze Monika a w tym roku organizatorzy zapraszają do Restauracji Parkowa 7 w Krośnie. Chcemy aby tego typu wydarzenia przybliżały kulturę, historię i codzienny tryb życia mieszkańców Beskidu Niskiego. Od pierwszej edycji dr Tadeusz Łopatkiewicz w rzeczowy ale barwny sposób opowiadał o wielu aspektach funkcjonowania ludności łemkowskiej. Jest to również okazja do spotkania dla miłośników górskich wędrówek. Często Wieczory łemkowskie przeciągają się aż do samego rana, ponieważ uczestnicy przysłowiowo nie mogą się z sobą nagadać – mówi Przemek Polański pomysłodawca wydarzenia.

A Gdzie To Dawniej Stroiło – Tycha woda

– Od samego początku głównym organizatorem jest zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło. Wykonujemy piosenki, jakie kiedyś i obecnie śpiewali Łemkowie. Jednak od samego początku staramy się nieco przearanżować a niejednokrotnie całkowicie zmienić tradycyjne melodie. Pieśni, które śpiewamy wyniosłyśmy wraz z Sabiną z domu rodzinnego, są wiec nam bardzo bliskie – wspomina Anna Romańczak wokalistka zespołu A Gdzie To Dawniej Stroiło, który koncertuje w trakcie Wieczorów Łemkowskich.

Kultura łemkowska to także regionalna kuchnia, którą organizatorzy częstują gości w trakcie wydarzenia.

5 Wieczór Łemkowski
30 czerwca 2017 godz. 19.30
Restauracja Parkowa 7 w Krośnie
Ul. Parkowa 7
Wstęp 15 zł
Rezerwacja pod numerem telefonu 515 355 494

Źródło: UM KrosnaKomentarzy: 5 do “Zapraszamy na 5 Jubileuszowy Wieczór Łemkowski (VIDEO)”

 1. Czy można przyjść z dziećmi? says:

  i ile płaci dziecko w wieku 5 lat ?

  • Łemkowie Polacy czy Ukraińcy? says:

   Nazwa „Łemko” pierwotnie była przezwiskiem nadanym tej grupie ludności rusińskiej, która używała w swojej mowie słowa łem oznaczającego ‘tylko’. Słowo to zapożyczyli Łemkowie z sąsiednich gwar wschodniosłowackich. Samo przezwisko zostało nadane Łemkom przez innych Rusinów, którzy wyrazu łem nie używali (a zamiast niego mówili tilko, chyba bądź łysz)[30].

   W literaturze nazwy tej użył po raz pierwszy w 1820 słowacki etnograf Jan Čaplowič. Określił on tym mianem Rusinów ze wschodniej Słowacji[31]. W 1851 nazwa „Łemko” pojawia się też w opisie Karpat Wincentego Pola, który jednak odnosił się do niej bardzo niechętnie[32][c]. W swoim podziale górali karpackich Pol zaproponował dla ruskich mieszkańców Beskidu Niskiego nazwy „Kurtaki” lub „Czuchońcy”, odwołujące się do charakterystycznego elementów ich ubioru – czuhy.
   Nazwa „Łemko” utrwaliła się w literaturze naukowej w drugiej połowie XIX wieku. Sami Łemkowie określali się wówczas jednak jako „Rusini” bądź „Rusnaki”[33]. Nowa nazwa została spopularyzowana wśród tej społeczności dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym przez przedstawicieli tak zwanego kierunku staroruskiego, propagującego odrębność Łemków od Ukraińców. Znalazła się ona wówczas w tytułach czasopism, takich jak „Nasz Łemko” oraz „Łemko”[34].

   W słowackiej części Karpat nazwa „Łemko” jest również znana, ale tamtejsza pokrewna społeczność przyjęła dla siebie jako podstawową nazwę Rusin („Rusnak”)[34].

 2. a gdzie to dawniej stroiło says:

  Z dziećmi jak najbardziej a do 5 lat wstęp jest bezpłatnx 😊 Zapraszamy 😊

 3. Anonymous says:

  Super sprawa, muszę tam być

 4. marek says:

  Skoro Łemkowie to nie Ukraińcy to dlaczego ich wysiedlono?

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.