Zaduszki Jazzowe – MICHAŁ SALAMON TRIO (ZDJĘCIA)

Wczytuję mapę...

Data/Czas
03/11/2017
18:30 - 21:00

Lokalizacja
Restauracja Jaś Wędrowniczek


RYMANÓW / PODKARPACIE.  Restauracja Jaś Wędrowniczek zaprasza na Zaduszki Jazzowe, które odbędą się 3 listopada br. o godz. 18:30.

Cisza. To ona jest punktem wyjścia i najważniejszą inspiracją dla najnowszych kompozycji na trio z gościnnym udziałem instrumentów dętych. Cisza niedefiniowalna jednoznacznie przestaje być postrzegana jako jednostajna, statyczna i monotonna. Wręcz przeciwnie. Cisza tworzy przestrzeń dla życia. Przestrzeń, w której czas ma pełną swobodę. Zatrzymuje się, zwalnia lub – jeśli tylko ma na to ochotę – kurczy się, przyśpiesza czy zmienia w wulkan nieokiełznanej energii. Punktem wyjścia dla stworzenia kompozycji na trio były poszukiwania w CISZY rozumianej nie jako abstrakt, ale jako obszar pełen dźwięków, impresji, obrazów, emocji i barw. CISZA będąca głównym biegunem pozwoliła otworzyć Salamonowi czas i przestrzeń, z których wyłoniły się rytm, harmonia i melodyjność. To CISZA napędziła energię budującą zarówno świat duchowej kontemplacji, jak i moc, radość oraz dynamizm działania widoczne w kompozycjach.

1
Bardzo ważnym elementem w muzyce Michała Salamona jest rytm, często nieregularny, mający silne korzenie etniczne, nawiązujący do mantr i rytuałów, z elementami world music, nu jazzu, ale również z trip hopowymczy drum ’n’ bassowym groovem, a nawet z rockowymi riffami. Ugruntowany jednak w klasyczno – jazzowej harmonii daje przestrzeń melodycznym strukturom. Powtarzalność schematów melodyczno – harmonicznych doskonale łączy się tu z etniczną transowością rytmu. To wszystko oplecione swobodną improwizacją daje spektakularny efekt.

W muzyce Michała Salamona widoczna jest przestrzeń, siła rytmu i melodii, w których nie brakuje werwy, czystej radości i naturalnej prostoty. Dzięki swojej eklektyczności i różnorodności trafia nie tylko do koneserów tradycyjnego jazzowego brzmienia, ale do każdego kto jest na nią otwarty. Michał Salamon Trio to projekt działający impresyjnie. Za pomocą dźwięku maluje przed oczami niezwykłe obrazy, wręcz filmowe kadry. Jest jak kalejdoskop wrażeń. Wpływ na twórczość Michała Salamona mają artyści i kompozytorzy mieszczący się w skrajnie różnych gatunkach, m.in. E.S.T., Omar Sosa, Lars Danielsson, Jan Garbarek, Keith Jarrett, Dhafer Youssef, Nils Frahm, Steve Reich, Arvo Part, Massive Attack, Led Zeppelin, czy The Beatles.

„Źródło muzyki nie pochodzi z wiedzy i doświadczenia. Ona istnieje i dzieje się gdzieś głębiej. Myślę, że czysta muzyka nie jest nawet samym dźwiękiem. Cisza, która w niej istnieje, również brzmi i ma potężną moc. Gra i mówi, często wyrażając więcej niż kaskady zagranych fraz. To ona jest dla mnie źródłem inspiracji. Kiedy komponuję najpierw staram się w niej zanurzyć, odnaleźć w niej swoją obecność. Jej piękno nie jest do końca uchwytne i definiowalne. Ale kiedy spróbuje się je poczuć, przełożenie go na dźwięk rodzi niesamowite efekty.”
Michał Salamon

_MG_4706

Michał Salamon – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent. Zaczął grać na fortepianie w wieku 6 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunkach: – fortepian jazzowy w klasie dr. Joachima Mencla – edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej z dyrygenturą chóralną w klasie prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego. Kształcił się m.in. pod okiem dr. Piotra Wyleżoła, prof. dr. hab. Wojciecha Niedzieli oraz dr. hab. Mariusza Sielskiego. W2010 r. wraz z saksofonistą i wokalistą jazzowym Staszkiem Plewniakiem założył zespół FOURS collective, w którym skomponował i zaaranżował wszystkie utwory wykonywane podczas koncertów. W 2014 r. zespół wygrał konkurs na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, przez co na rynku pojawiła się ich pierwsza płyta Treezz. Po udanym debiucie FOURS collective Salamon z różnymi muzykami, m.in. z kwintetem Staszka Słowińskiego, Joanną Słowińską, Piotrem Schmidtem i Wojciechem Myrczkiem, a także z artystami ze świata muzyki rozrywkowej, takimi jak Kayah, Małgorzata Ostrowska, Ernest Staniaszek, Damian Ukeje i Filharmonia Futura czy Maria Sadowska, Mateusz Ziółko i orkiestra Vieniawa. W 2015 r. z zespołem Quindependence zdobył II miejsce na międzynarodowym festiwalu Jazz Juniors (2015) oraz zwyciężył po raz kolejny w konkursie na Jazzowy Debiut Fonograficzny w IMIT (2016), dzięki czemu wydana została płyta Circumstances. Michał Salamon brał udział w licznych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Kolory Polski, YMCA Europe Festival (Czechy), Polska Jazz (Węgry), Nisville Jazz Festival (Serbia). W kwietniu 2017 r. razem z zespołem FOURS collective zagrał koncert przed światowej sławy gwiazdą jazzu Gregorym Porterem, a w lipcu z Quindependence przed Kamasim Waschingtonem. Jest także producentem muzycznym koncertu Tribute to Amy Winehouse feat. Kayah, którego trasa planowana jest na jesień 2017 r.

FORTUNA

Dawid Fortuna – absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej , kontynuował naukę w krakowskiej akademii muzycznej. Swoje umiejętności zawdzięcza wspaniałym pedagogom do których należą Maciej Korpal, Mirosław Żyta, Jan Pilch oraz genialnym muzykom z którymi miał okazję współpracować , m.in. Janusz Muniak , Zbigniew Namysłowski , Zbigniew Wegehaupt, Adam Pierończyk, Michael Patches Stewart Leszek Możdżer, Dominik Wania, Adam Baldych, Paweł Kaczmarczyk, Sebastian Bernatowicz, Jerzy Małek.

Regularnie występuje w składzie grup : Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, New Bone, NSI Quartet, Kuba Płużek Quartet,  DoMinik Wania Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Colective

k1

Krzysztof Augustyn – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale jazzowym w klasie Macieja Adamczaka. Kontrabasista, basista, muzyk sesyjny. Od 2010r. czynny muzyk, którego można usłyszeć m.in. na płytach Tempero, Kuby Blokesza, Nazzar, Ola Nowak Band. Współpracuje, bądź współpracował z takimi muzykami, zespołami jak :Kayah, Anna Serafińska, Ewa Uryga, Kuba Blokesz, Gabi Rudawska, Wojtek Myrczek, Janusz Szrom, Peter Francis, Dominik Bieńczycki, Holy Noiz. Członek zespołów Tempero, Ola Nowak Band, Fours Collective. Wraz z zespołem Fours Collective brał udział w licznych festiwalach, m. in.: Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Kolory Polski Filharmonii Łódzkiej, Jazzowe Wtorki Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Exodus Festival w Gdynii, oraz liczne koncerty tj. Gala Wisławy Szymborskiej. W 2017 roku wraz z zespołem Fours Collective supportował koncert Gregorego Portera w Łódzkiej Wytwórni.

BILETY W CENIE 40 ZŁ, DZIECI I MŁODZIEŻ DO LAT 18-STU WSTĘP WOLNY.

Prosimy o wcześniejszą rezerwacje miejsc.

Recepcja tel. 134356733, 603364444.

 

03-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)