LETNIA SCENA W RYNKU: Koncert „Na ludową nutę” z udziałem zespołów polonijnych

Mapa niedostępna

Data/Czas
16/07/2017
18:00 - 23:30

Lokalizacja
Krosno


KROSNO / PODKARPACIE. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w cyklu imprez, widowisk i spotkań z artystami działającymi na co dzień w Krośnie i okolicach oraz zaproszonymi gośćmi z całej Polski i Europy.

Koncert „Na ludową nutę” z udziałem zespołów polonijnych
16 lipca 2017, godzina 18.00
Letnia scena w Rynku, Krosno

Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK z Tucson, Arizona, USA

Zespół Folklorystyczny LAJKONIK powstał pod gorącym słońcem Arizony w 1998 roku i jest pierwszą grupą w tym stanie, krzewiącą kulturę polską poprzez ludowy taniec. Katalizatorem dla powstania grupy była Joanna Schmit wraz z innymi rodzinami polskiego pochodzenia; pragnęli oni stworzyć platformę, poprzez którą polska młodzież w Arizonie mogłaby aktywnie kultywować i tworzyć kulturę polską. Obecnie wychowanek LAJKONIKA – Mateusz Schmit oraz Amy Robertson prowadzą starszą grupę, a młodszą założycielka zespołu i wychowanka zespołu GAWĘDA – Joanna Schmit.

LAJKONIK uczestniczy w ok. 20 wydarzeniach rocznie: w kościołach, szkołach, na Uniwersytecie w Arizonie oraz na różnych festiwalach polskich i innych narodowości w Tucson, Phoenix, Las Vegas i w Seattle. W roku 2012 LAJKONIK wystąpił podczas przerwy w meczu koszykówki NBA, świętując Polish Heritage Night. Zespół, wraz z Marcinem Gortatem, zaprezentował się w Phoenix przed publicznością liczącą 13 000 kibiców. LAJKONIK po raz drugi reprezentuje Arizonę na festiwalu w Rzeszowie.

Na poziomie lokalnym zespół wzbogaca swoimi występami jeden z największych przeglądów kulturowych w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych – festiwal Tucson Meet Yourself. Jego organizatorzy opisali LAJKONIK w prasie i w telewizji jako ukochaną grupę folklorystyczną miasta Tucson, a zespół niejednokrotnie otrzymał od festiwalu grant artystyczny. Organizatorzy festiwalu Tucson Meet Yourself wspierają współpracę lokalnych grup etnicznych, między innymi współpracę zespołu z lokalną meksykańską grupą Puro Tapatio, która nauczyła jego członków tańców Sonora Bronco terenów pustyni Sonora.

Warto dodać, że nie cała młodzież zespołu LAJKONIK jest pochodzenia polskiego, ale z wielką radością i energią prezentuje i poznaje polski folklor.

Zespół Folklorystyczny Polskiej Pieśni i Tańca KORALE z Sankt Petersburga, Rosja

W pochmurnym i deszczowym Sankt Petersburgu – północnej stolicy Rosji – przez prawie 10 lat działa (z powodzeniem) Zespół Folklorystyczny Polskiej Pieśni i Tańca KORALE.
Prawie wszyscy członkowie zespołu mają polskie korzenie, ale niezależnie od tego, czy są Polakami, czy nie – wszystkich ich jednoczy miłość do Polski, jej przyrody, języka i tradycji kulturowych tego wspaniałego kraju.

Dzisiaj zespół KORALE liczy 25 osób, a w ciągu całej historii jego istnienia przewinęło się przez zespół znacznie więcej osób – było ich nawet 51. Życie, niestety, toczy się w różny sposób. Jednak ci, którzy opuścili grupę, nadal pozostają nie tylko dobrymi przyjaciółmi, ale także miłośnikami polskiego folkloru. Dzisiaj w różnych zakątkach Rosji i Europy grupa ma swoich, można powiedzieć, przedstawicieli. Większość z nich zawita 13 listopada 2017 roku do Petersburga, żeby wziąć udział w uroczystym koncercie jubileuszowym. Wiek uczestników – od 12 do 60 lat.

W zespole jest 5 par małżeńskich, a w ciągu 10 lat ich obecności i uczestnictwa w życiu zespołu, urodziło się 9 dzieci (i tylko chłopcy!). Z obecnych członków, 12 osób posiada „Kartę Polaka”, dyrektor – Maria Ariefiewa – posiada tytuł „Zasłużona dla kultury polskiej”.

Zespół zgodnie przyznaje, że jego członkowie nie są zawodowymi śpiewakami i muzykami (z wyjątkiem kierownika artystycznego – Zoji Bizynoj, która jest zawodowym dyrygentem chóralnym), a już na pewno nie są zawodowymi śpiewakami w języku polskim. Jednak w poznaniu prawie wszystkich zawiłości języka polskiego pomaga im 3 zawodowych nauczycieli – członków zespołu. To dzięki nim 5 członków było w stanie pomyślnie zdać egzamin potwierdzający znajomość języka polskiego i uzyskać certyfikat państwowy RP. Nawiasem mówiąc, jest to jedyny zespół, członkiem którego może być każdy, niezależnie od poziomu znajomości języka. Specjalnie przygotowany 32-godzinny kurs języka polskiego dla początkujących skierowany jest w pierwszej kolejności na naukę wymowy.

Ostatnio grupa obliczyła, że podczas działalności KORALI śpiewano łącznie 110 utworów. I to nie tylko polski folklor; to też patriotyczne i popularne piosenki, zespół występuje w kościele św. Stanisława z koncertami na Boże Narodzenie, gdzie kolędy są śpiewane nie tylko w języku polskim literackim, ale również po kaszubsku, a także w różnych dialektach polskich. Grupa również tańczy – do tej pory przygotowała między innymi 7 tańców w wersji reprezentacyjnej. Oczywiście, jest to kropla w morzu, ale zespół jest z tego bardzo dumny.

Zakres tematów, które zostały wybrane do występów w ciągu tych 10 lat jest bardzo szeroki. Zostały opracowane i przedstawione programy dotyczące wydarzeń historycznych („Panie doktorze…” (o Januszu Korczaku), „Ziemia muzyki twojej” (o miejscu polskiej muzyki ludowej w twórczości F. Chopina) inne), polskie obrzędy ludowe („Tłusty czwartek”, „Rozśpiewane wesele” (piosenki weselne) itp.). Geografia występów jest naprawdę olbrzymia! W rzeczywistości, prawie wszystkie duże miasta północno-zachodniej Rosji (Nowgoród, Psków, Kotłas, Murmańsk) i, oczywiście, Petersburg i jego okolice (Peterhof, Strelna, Prijutino, Kronsztadt, Wyborg). Zespół w każdym z tych miejsc był bardzo ciepło witany, a ludzie byli bardzo zainteresowani tłumaczeniem piosenek, również śpiewali, tańczyli, robili zdjęcia z uczestnikami.

Przygody i trudne warunki również nie omijały zespołu! Grupa musiała śpiewać prawie w czystym polu i pod strugami deszczu (członkowie mogli zostać porażeni prądem elektrycznym na mokrej metalowej powierzchni sceny), przy 35-stopniowym upale i mrozie! Jednak nic nigdy nie powstrzymało uczestników KORALI, bo przecież zajęcie się śpiewem ludowym jest takie ciekawe!

Zespół cieszy się ze spotkania z widzami w Polsce, już po raz drugi na Festiwalu w Rzeszowie!

źródło: Urząd Miasta Krosna

16-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)