REKLAMA

LETNIA SCENA W RYNKU: Koncert „Na ludową nutę” z udziałem zespołów polonijnych

Mapa niedostępna

Data/Czas
16/07/2017
18:00 - 23:30

Lokalizacja
Krosno


KROSNO / PODKARPACIE. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w cyklu imprez, widowisk i spotkań z artystami działającymi na co dzień w Krośnie i okolicach oraz zaproszonymi gośćmi z całej Polski i Europy.

Koncert „Na ludową nutę” z udziałem zespołów polonijnych
16 lipca 2017, godzina 18.00
Letnia scena w Rynku, Krosno

Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK z Tucson, Arizona, USA

Zespół Folklorystyczny LAJKONIK powstał pod gorącym słońcem Arizony w 1998 roku i jest pierwszą grupą w tym stanie, krzewiącą kulturę polską poprzez ludowy taniec. Katalizatorem dla powstania grupy była Joanna Schmit wraz z innymi rodzinami polskiego pochodzenia; pragnęli oni stworzyć platformę, poprzez którą polska młodzież w Arizonie mogłaby aktywnie kultywować i tworzyć kulturę polską. Obecnie wychowanek LAJKONIKA – Mateusz Schmit oraz Amy Robertson prowadzą starszą grupę, a młodszą założycielka zespołu i wychowanka zespołu GAWĘDA – Joanna Schmit.

LAJKONIK uczestniczy w ok. 20 wydarzeniach rocznie: w kościołach, szkołach, na Uniwersytecie w Arizonie oraz na różnych festiwalach polskich i innych narodowości w Tucson, Phoenix, Las Vegas i w Seattle. W roku 2012 LAJKONIK wystąpił podczas przerwy w meczu koszykówki NBA, świętując Polish Heritage Night. Zespół, wraz z Marcinem Gortatem, zaprezentował się w Phoenix przed publicznością liczącą 13 000 kibiców. LAJKONIK po raz drugi reprezentuje Arizonę na festiwalu w Rzeszowie.

Na poziomie lokalnym zespół wzbogaca swoimi występami jeden z największych przeglądów kulturowych w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych – festiwal Tucson Meet Yourself. Jego organizatorzy opisali LAJKONIK w prasie i w telewizji jako ukochaną grupę folklorystyczną miasta Tucson, a zespół niejednokrotnie otrzymał od festiwalu grant artystyczny. Organizatorzy festiwalu Tucson Meet Yourself wspierają współpracę lokalnych grup etnicznych, między innymi współpracę zespołu z lokalną meksykańską grupą Puro Tapatio, która nauczyła jego członków tańców Sonora Bronco terenów pustyni Sonora.

Warto dodać, że nie cała młodzież zespołu LAJKONIK jest pochodzenia polskiego, ale z wielką radością i energią prezentuje i poznaje polski folklor.

Zespół Folklorystyczny Polskiej Pieśni i Tańca KORALE z Sankt Petersburga, Rosja

W pochmurnym i deszczowym Sankt Petersburgu – północnej stolicy Rosji – przez prawie 10 lat działa (z powodzeniem) Zespół Folklorystyczny Polskiej Pieśni i Tańca KORALE.
Prawie wszyscy członkowie zespołu mają polskie korzenie, ale niezależnie od tego, czy są Polakami, czy nie – wszystkich ich jednoczy miłość do Polski, jej przyrody, języka i tradycji kulturowych tego wspaniałego kraju.

Dzisiaj zespół KORALE liczy 25 osób, a w ciągu całej historii jego istnienia przewinęło się przez zespół znacznie więcej osób – było ich nawet 51. Życie, niestety, toczy się w różny sposób. Jednak ci, którzy opuścili grupę, nadal pozostają nie tylko dobrymi przyjaciółmi, ale także miłośnikami polskiego folkloru. Dzisiaj w różnych zakątkach Rosji i Europy grupa ma swoich, można powiedzieć, przedstawicieli. Większość z nich zawita 13 listopada 2017 roku do Petersburga, żeby wziąć udział w uroczystym koncercie jubileuszowym. Wiek uczestników – od 12 do 60 lat.

W zespole jest 5 par małżeńskich, a w ciągu 10 lat ich obecności i uczestnictwa w życiu zespołu, urodziło się 9 dzieci (i tylko chłopcy!). Z obecnych członków, 12 osób posiada „Kartę Polaka”, dyrektor – Maria Ariefiewa – posiada tytuł „Zasłużona dla kultury polskiej”.

Zespół zgodnie przyznaje, że jego członkowie nie są zawodowymi śpiewakami i muzykami (z wyjątkiem kierownika artystycznego – Zoji Bizynoj, która jest zawodowym dyrygentem chóralnym), a już na pewno nie są zawodowymi śpiewakami w języku polskim. Jednak w poznaniu prawie wszystkich zawiłości języka polskiego pomaga im 3 zawodowych nauczycieli – członków zespołu. To dzięki nim 5 członków było w stanie pomyślnie zdać egzamin potwierdzający znajomość języka polskiego i uzyskać certyfikat państwowy RP. Nawiasem mówiąc, jest to jedyny zespół, członkiem którego może być każdy, niezależnie od poziomu znajomości języka. Specjalnie przygotowany 32-godzinny kurs języka polskiego dla początkujących skierowany jest w pierwszej kolejności na naukę wymowy.

Ostatnio grupa obliczyła, że podczas działalności KORALI śpiewano łącznie 110 utworów. I to nie tylko polski folklor; to też patriotyczne i popularne piosenki, zespół występuje w kościele św. Stanisława z koncertami na Boże Narodzenie, gdzie kolędy są śpiewane nie tylko w języku polskim literackim, ale również po kaszubsku, a także w różnych dialektach polskich. Grupa również tańczy – do tej pory przygotowała między innymi 7 tańców w wersji reprezentacyjnej. Oczywiście, jest to kropla w morzu, ale zespół jest z tego bardzo dumny.

Zakres tematów, które zostały wybrane do występów w ciągu tych 10 lat jest bardzo szeroki. Zostały opracowane i przedstawione programy dotyczące wydarzeń historycznych („Panie doktorze…” (o Januszu Korczaku), „Ziemia muzyki twojej” (o miejscu polskiej muzyki ludowej w twórczości F. Chopina) inne), polskie obrzędy ludowe („Tłusty czwartek”, „Rozśpiewane wesele” (piosenki weselne) itp.). Geografia występów jest naprawdę olbrzymia! W rzeczywistości, prawie wszystkie duże miasta północno-zachodniej Rosji (Nowgoród, Psków, Kotłas, Murmańsk) i, oczywiście, Petersburg i jego okolice (Peterhof, Strelna, Prijutino, Kronsztadt, Wyborg). Zespół w każdym z tych miejsc był bardzo ciepło witany, a ludzie byli bardzo zainteresowani tłumaczeniem piosenek, również śpiewali, tańczyli, robili zdjęcia z uczestnikami.

Przygody i trudne warunki również nie omijały zespołu! Grupa musiała śpiewać prawie w czystym polu i pod strugami deszczu (członkowie mogli zostać porażeni prądem elektrycznym na mokrej metalowej powierzchni sceny), przy 35-stopniowym upale i mrozie! Jednak nic nigdy nie powstrzymało uczestników KORALI, bo przecież zajęcie się śpiewem ludowym jest takie ciekawe!

Zespół cieszy się ze spotkania z widzami w Polsce, już po raz drugi na Festiwalu w Rzeszowie!

źródło: Urząd Miasta Krosna

16-07-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.