Dzieła wybitnych europejskich artystów szkła w Krośnie

KROSNO/ PODKARPACIE. Dzieła czołowych artystów szkła z 11 europejskich krajów podziwiać będzie można od 10 stycznia w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie w ramach wystawy ?Fun, Joke, Surprise?. Prezentująca prace 15 wybitnych twórców ekspozycja jest częścią I Europejskiego Festiwalu Szkła, który ma za zadanie promocję wciąż pozostającej w cieniu ?szklanej? sztuki.Szkło jest w Polsce niewidzialne

Pomysł organizacji międzynarodowej imprezy promującej szklaną twórczość zrodził się kilka lat temu. Jego autorami są: Anita Bialic ? właścicielka Galerii BB, od dawna zajmująca się prezentacją i promocją szkła artystycznego oraz prof. Kazimierz Pawlak ? jeden z najbardziej znanych polskich artystów szkła związany z Wydziałem Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Punktem wyjścia dla pomysłodawców był fakt, że mimo pięknej tradycji i najwyższego poziomu polskie szkło artystyczne było praktycznie ?niewidzialne? i nie istniało w szerszej świadomości. Projekt nosił nazwę Play with Glass ? European Glass Festival i miał stanowić odpowiednik podobnych wydarzeń odbywających się zagranicą od wielu lat. Europejski Festiwal Szkła będzie wielką szansą dla polskiej sztuki szkła, żeby wreszcie znalazła się w Europie ? podkreślał prof. Kazimierz Pawlak.

Zamierzenia ta udało się zrealizować jesienią ubiegłego roku.

I edycja zorganizowanego przez Galerię BB oraz Fundację Fly with Art Europejskiego Festiwalu Szkła ruszyła 15 października 2012 r. we Wrocławiu. Główną wystawą trwającej do marca 2013 r. imprezy jest ekspozycja ?Fun, Joke Surprise? prezentująca dzieła 15 wybitnych artystów z 11 europejskich krajów. Rzeźba, instalacja, design? Śmieszne, zabawne, zaskakujące i dziwaczne prace wykonane w różnych szklarskich technikach przez czołowych europejskich twórców szkła ? podsumowuje charakter ekspozycji Anita Bialic, kurator wystawy.

Wielka sztuka w Krośnie

Oprócz stolicy Dolnego Śląska ekspozycja prezentowana była także w Krakowie, gdzie podobnie jak we Wrocławiu cieszyła się ogromną popularnością. Od 10 stycznia 2013 r. będzie można ją zobaczyć w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła, które od samego początku jest partnerem Festiwalu. Bardzo zależało nam na uczestnictwie w tym projekcie i pokazaniu ekspozycji w Centrum. Zgromadzone na wystawie dzieła to prace absolutnej czołówki europejskich artystów szkła. To sztuka z najwyższej półki, którą po prostu koniecznie trzeba zobaczyć ? zachęca Stefan Dziadosz, prezes Centrum.

Wystawa prezentować będzie prace następujących artystów: Andriy Bokotey ? Ukraina, Péter Borkovics ? Węgry, Paweł Borowski ? Polska, Lachezar Dochev ? Bułgaria, Pati Dubiel ? Polska, Matt Durran ? Wielka Brytania, Alexandru Ghildus ? Rumunia, Patrik Illo ? Słowacja, František Janák ? Republika Czeska, Vladimir Klein ? Republika Czeska, Remigijus Kriukas ? Litwa, Nicolas Morin ? Francja, Indr? Stulgait?-Kriukien? ? Litwa, Kazushi Nakada ? Finlandia, Beata Damian-Speruda ? Polska

Wernisaż wystawy ?Fun, Joke, Surprise? odbędzie się w sali wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła w czwartek 10 stycznia 2013 r. o godz. 17.00. Wstęp na otwarcie jest bezpłatny.

 

?Źródło przejrzystości? ? praca autorstwa rumuńskiego artysty Alexandru Ghildusa,
jedno z dzieł prezentowanych na wystawie ?Fun, Joke, Surprise?
(fot. materiały prasowe)

 

UM Krosno

07-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)

Inline
Inline