REKLAMA

Ciężko pracują i dobrze się przy tym bawią (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Już rozpoczęły się wakacje, jednak dla młodzieży z polsko-słowackiej grupy warsztatowej to czas intensywnej pracy. Tancerze z Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego „Kleks”, Zespołu Tańca Współczesnego „Strecz” z Krosna oraz Tanečnégo divadla „Bodies” z Veľkego Šariša pod okiem choreografów przygotowują widowisko, które zaprezentowane zostanie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w 2018 roku.

Sami zainteresowani nie zdradzają jaka będzie fabuła przedstawienia. Uchylają jednak rąbka tajemnicy, że będzie o nich samych, ich życiu i tańcu – pasji, która łączy niezależnie od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie same warsztaty pokazały, że ten rodzaj sztuki jest językiem uniwersalnym, znoszącym wszelkie granice i bariery językowe. Te nie przeszkadzają w pracy nad przedstawieniem. Widać to także w działaniu trójki choreografów: Katarzyny Korony – głównego choreografa, Aleksandry Fejdasz – prowadzącej grupę polską i Henriety Háberovej – zajmującej się grupą słowacką. Każdego dnia zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza – warsztatowa – służyła doskonaleniu techniki tańca, zaś w drugiej wprowadzane były poszczególne elementy choreografii. Nad nimi obie grupy będą później, niezależnie od siebie, pracowały, by w dalszej części połączyć wszystko w jedno widowisko. Nad trwającymi warsztatami czuwała Katarzyna Sikora, ekspertka przygotowująca ich program.

Warsztaty, jak i cały projekt, powstały dzięki współpracy Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i Podduklianskeho osvetového strediska w Svidníku.

Niestety czas szybko mija i warsztaty dobiegły końca, ale za to radość z wspólnego tańca pozostanie, tego w oparciu o który budowane jest widowisko i transgraniczne porozumienie. Warsztaty były realizowane w ramach projektu „Aleja tańca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Tekst i foto: Paweł Fiejdasz

źródło: materiały nadesłane / RCKP

04-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline