BRUKSELA. Władysław Ortyl w rozmowach o poszerzaniu UE. Ukraina coraz bliżej?

BRUKSELA. / Trwają 8. Dni Rozszerzenia. Udział w rozmowach wziął marszałek Władysław Ortyl, który zabrał głos w ramach Grupy Roboczej Ukraina. Marszałek podkreślał więzi województwa podkarpackiego z ukraińskimi regionami, wskazywał też na wieloletnią współpracę i doświadczenia wynikające z realizacji wspólnych projektów.

Marszałek wskazywał jednocześnie na zaangażowanie się Samorządu Województwa Podkarpackiego w organizację pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy po wybuchu wojny z Rosją. Zwrócił przy tym uwagę na organizację przez Podkarpackie kolonii letnich dla ukraińskich dzieci:

Cieszymy się, że w ubiegłym roku mieliśmy możliwość zorganizować letnie kolonie w pięknej, uzdrowiskowej miejscowości, miejscu przyjaznym dzieciom. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasi goście czuli się podczas tego wypoczynku bezpiecznie, by mieli dobrą opiekę, ale przede wszystkim, by liczne atrakcje pozwoliły im zapomnieć o traumie wojny i ucieczki. Wspólnie z ukraińskimi partnerskimi obwodami planujemy podobne przedsięwzięcia również tego lata – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Po posiedzeniu grupy roboczej nastąpiło otwarcie biura regionalnego obwodu lwowskiego W Brukseli. Biuro będzie służyć integracji Ukrainy z Unią Europejską oraz nawiązywaniu wspólnych kontaktów. Biuro uroczyście otworzył Serhii Kiral, wicemer Lwowa.

Członkowie grupy EKR podkreślają, że Unia Europejska musi dołożyć wszelkich starań, aby Ukraina wyszła z tej wojny zwycięsko. Wykorzystują przy tym każdą okazję, aby zademonstrować niezachwianą solidarność z narodem Ukrainy i wspierać jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE w lutym 2022 r., a w czerwcu 2022 r. uzyskała status kraju kandydującego do UE. Rada Europejska podejmie decyzję w sprawie dalszych kroków po spełnieniu przez Ukrainę warunków określonych w opinii Komisji Europejskiej w sprawie wniosku o członkostwo w UE.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej w lutym 2023 r. unijni przywódcy docenili podjęte przez Ukrainę znaczne wysiłki na rzecz osiągnięcia celów leżących u podstaw jej statusu jako kraju kandydującego do członkostwa w UE. Przywódcy zachęcili również Ukrainę do spełnienia warunków określonych w opinii Komisji, aby przybliżyć się do przyszłego członkostwa w UE. Oświadczenie zawarte w konkluzjach ze szczytu brzmiące: „Unia Europejska z uznaniem przyjmuje zdecydowane dążenie Ukrainy do spełnienia niezbędnych wymogów w celu jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych” jest postrzegane jako najdonioślejszy sygnał z Brukseli, wskazujący na to, że negocjacje rzeczywiście mogą zostać rozpoczęte jeszcze w tym roku.

źródło: Kancelaria Zarządu UMWP

zdjęcie: Justyna Róg


05-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)