Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku obchodzi jubileusz 5-lecia

SANOK / PODKARPACIE. Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku obchodzi jubileusz 5-lecia. W uroczystości z tej okazji wzięła udział wojewoda Ewa Leniart, która wręczyła zasłużonym pracownikom odznaczenia państwowe i podziękowała za zaangażowanie całemu zespołowi.

Dzisiejszy jubileusz jest dobrym momentem na dokonanie podsumowań, ale przede wszystkim jest okazją do podziękowania osobom, które Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe tworzą – powiedziała wojewoda.

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SPZOZ w Sanoku jest dysponentem 17 zespołów ratownictwa medycznego i podmiotem odpowiedzialnym za zabezpieczenie mieszkańców całego obszaru bieszczadzkiego, obejmującego teren powiatów sanockiego, brzozowskiego, leskiego i bieszczadzkiego oraz licznych turystów odwiedzających ten region. Jego obszar działania jest jedynym, gdzie oprócz „kołowych” ZRM funkcjonuje również zespół wodny (sezonowy od 15 czerwca do 15 września – na Solinie) oraz lotniczy zespół ratownictwa medycznego (HEMS) stacjonujący w Sanoku.

Tworzenie i organizacja BPR w Sanoku zbiegło się w czasie z koncentracją rejonów operacyjnych (zmniejszaniem liczby dyspozytorni medycznych) – najpierw od dnia 1 kwietnia 2019 r. do 5, a ostatecznie – od dnia 1 marca 2021 r. do 1 rejonu operacyjnego, obejmującego obszar całego województwa podkarpackiego, z 1 dyspozytornią medyczną, zlokalizowaną w Rzeszowie. Procesowi opisywanej koncentracji towarzyszyło etapowe wdrażanie ogólnokrajowego Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Cechą charakterystyczną towarzyszącą działalności pogotowia bieszczadzkiego jest stała i sprawna współpraca z WOPR, GOPR, PSP, Policją i Strażą Graniczną. Przekłada się to zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców obsługiwanych terenów, ale także turystów, tak licznie odwiedzających Bieszczady – zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Jak podkreśliła wojewoda, bieszczadzkie pogotowie praktycznie od razu musiało podjąć trudne wyzwania, związane w szczególności z realizowaniem zadań mających na celu przeciwdziałanie i walkę z COVID-19 (m.in. uruchamiane były dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego, zespoły transportowe covidowe oraz zespoły wymazowe), jak również wynikające z zaistniałej sytuacji na Ukrainie oraz związanej z napływem uchodźców.

Dostrzegając potrzeby dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, dokładamy wszelkich starań, aby umożliwiać im dokonywanie zakupów ambulansów i sprzętu medycznego. Należy w tym miejscu zauważyć, że w latach 2016 – 2022 z budżetu państwa przeznaczono kwotę ok. 23 mln 190 tys. zł na ten cel (w tym ok. 7 mln 700 tys. zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19), dzięki czemu zakupione zostały m.in. 62 ambulanse oraz wyposażenie medyczne dla ZRM, w tym respiratory, defibrylatory, jak również urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Dzięki temu wsparciu tabor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku wzbogacił się o 11 ambulansów, przeznaczonych na potrzeby funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego – powiedziała.

Wczorajszy jubileusz był okazją do wyróżnienia zasłużonych pracowników pogotowia w Bieszczadach.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła –przyznane postanowieniem Prezydenta RP – Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę.

W ramach obchodzonego jubileuszu 5-lecia funkcjonowania Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku, odbyła się konferencja nt.: „Państwowe Ratownictwo Medyczne wczoraj i dziś”, która miała na celu m.in. omówienie kwestii związanych z postępowaniem z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi, ale również wyzwań, przed którymi stoi system Państwowe Ratownictwo Medyczne.

***

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku zostało utworzone na mocy uchwały Rady Powiatu Sanockiego z dnia 29 marca 2017 r. Jednostka została wydzielona ze struktur Szpitala Specjalistycznego SP ZOZ w Sanoku.

W kwietniu 2018 roku powołano p.o. Dyrektora Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego Beatę Pieszczoch, która rozpoczęła działania związane z organizacją nowego pogotowia pod względem formalno-prawnym oraz przygotowaniami do przekazania cesji kontraktu NFZ ze Szpitala Specjalistycznego SP ZOZ w Sanoku na BPR SP ZOZ w Sanoku.

Po dopełnieniu formalności 1 sierpnia 2018 roku zawarta została umowa NFZ z Bieszczadzkim Pogotowiem Ratunkowym na udzielanie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego i od tego dnia jednostka funkcjonuje jako samodzielny podmiot leczniczy.

 

źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

zdjęcia: Podkarpacki Urzad Wojewódzki


16-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)