REKLAMA

Areszt dla byłego prezesa Rafinerii Jasło. Kolejna odsłona „afery podkarpackiej”

Zatrzymani przez CBA mężczyźni usłyszeli w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzuty korupcyjne – przyjmowania łapówek.

Korzyści majątkowe trafiały do b. kierownictwa Rafinerii Jasło w zamian za preferencyjne traktowanie jednej ze spółek branży paliwowej w okresie od marca 2000 roku do listopada 2006 roku.

Ustalenia śledczych wskazują, że były Prezes – Dyrektor Generalny Rafinerii Jasło S.A., przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości nie mniejszej niż 260 tys. zł od biznesmena z branży paliwowej – podejrzanego w tzw. aferze podkarpackiej. Usłyszał on także zarzut powoływania się na wpływy w Grupie LOTOS S.A. i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu dla jednej ze spółek paliwowych korzystnych warunków handlowych z tym podmiotem, za co przyjął co najmniej 10 tys. zł.

Były Wiceprezes – Dyrektor ds. Handlu i Marketingu Rafinerii Jasło jest podejrzany o przyjęcie co najmniej 40 tys. zł łapówki od tego samego biznesmena. Natomiast były kierownik działu w rafinerii jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowej o łącznej wartości nie mniejszej niż 37,5 tys. zł.

Decyzją katowickiego sądu były prezes rafinerii trafił na trzy miesiące do aresztu tymczasowego. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe w kwocie 40 tys. zł i 50 tys. zł, zakaz opuszczania kraju, a także zawieszenie w czynnościach służbowych b. wiceprezesa rafinerii, a obecnie Prezesa Zarządu spółki Lotos Infrastruktura Jasło.

To kolejne zatrzymania w ramach śledztwa dotyczącego m.in. przekroczenia uprawnień, przyjmowania korzyści majątkowych przez Posła na Sejm RP oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Sprawa jest nadal rozwojowa.

Ostatnio, w lipcu br., agenci rzeszowskiej Delegatury CBA zatrzymali pod zarzutem korupcji Bogusława P. – byłego szefa biura poselskiego Jana B.

Wcześniej funkcjonariusze CBA zatrzymali Zbigniewa N. – doradcę ministrów sprawiedliwości, Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie w stanie spoczynku, Annę H. – byłą Prokurator Apelacyjną w Rzeszowie oraz inne osoby związane ze sprawą.

Foto: antykorupcja.gov.pl

Foto: antykorupcja.gov.pl

Źródło: Piotr Kaczorek, antykorupcja.gov.pl

01-10-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.