AKTUALIZACJA. SANOK: Zbiorowe zatrucie w przedszkolu. Oddział zakaźny pełny

SANOK / PODKARPACIE. W przedszkolu na Błoniach w Sanoku doszło do zbiorowego zatrucia. Czytelnicy informują nas o chorych dzieciach, które od wczoraj mają zgłaszać się do sanockiego szpitala. Cierpią na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Oddział zakaźny jest już pełny. O sprawie wie sanepid. Pracownicy jednostki są w terenie, szukają ogniska zatrucia, trwa dochodzenie epidemiologiczne i oczekiwanie na wyniki badań.

W przedszkolu zlokalizowanym na Błoniach w Sanoku doszło do zbiorowego zatrucia. Aktualnie hospitalizowanych jest 16 osób, ale grupa narażona zatruciem to około 100 osób – informuje nas Adam Sidor, Podkarpacki Inspektor Sanitarny. – Od poniedziałku przedszkole będzie zamknięte – dodaje.

AKTUALIZACJA 9:20

– Pracownicy sanepidu są w szpitalu. Byli już tam wczoraj. Wszystko po to, aby znaleźć ognisko zatrucia. Wkrótce opublikujemy pierwszy z komunikatów wydawanych przez jednostkę.

– Przedszkolaki, które trafiły na oddział zakaźny sanockiego szpitala cierpią na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Podkarpacki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie mówi nam, że wstępne badania medyczne wskazują na zakażenie bakteryjne.

– Wiadomo już, że od poniedziałku przedszkole na Błoniach będzie zamknięte. Sanepid musi znaleźć ognisko zakażenia i skutecznie zapobiec kolejnym zachorowaniom.

– Na oddziale zakaźnym sanockiego szpitala funkcjonuje 20 łóżek. Są 3 izolatki i 2/3-osoobwe sale, gdzie pacjenci są kohortowani, co oznacza, że w jednej sali przebywają chorzy z tymi samymi dolegliwościami. Na oddziale zakaźnym jest pełny stan.

AKTUALIZACJA 9:30

– Sanepid jednocześnie uspokaja, że woda, z której korzystają sanoczanie nie jest skażona. To jedna z pierwszych czynności wykonywanych przez inspektorów i służby w tego typu sytuacjach – sprawdzenie jakości wody w ujęciu.

– W rozmowie z naszym reporterem Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wyjaśnia, że jeśli źródłem zakażenia jest żywność, grupa narażonych na zatrucie może znacząco wzrosnąć. Żywność dostarczana do konkretnej placówki, gdzie wystąpiło zbiorowe zatrucie, była również dowożona do innego obiektu.

– Czas oczekiwania na wyniki badań epidemiologicznych wynosi około 2-3 dni.

AKTUALIZACJA 9:50

Rotawirus to przy tym nic – mówi nam jeden z rodziców przebywających obecnie na oddziale sanockiego szpitala. – Podobno kolejne dzieci pojawiały się na SORze jeszcze wczoraj wieczorem. Niektórych karetki miały rozwozić do innych szpitali – dodaje.

AKTUALIZACJA 10:05

KOMUNIKAT SANEPIDU:

Trwa dochodzenie epidemiologiczne ustalającej źródło zachorowań dzieci uczęszczających do przedszkola na osiedlu Błonie w Sanoku.

Pierwsze zachorowania po północy dnia 24.10.19 r.- 1 dziecko

W dniu 25.10. 19 r.na oddziale zależnym SP ZOZ Sanok przebywa 9 dzieci oraz 2 dzieci na oddziale dziecięcym W dniu 25.10.19 r. z SOR Sanok przetransportowano do SP ZOZ Brzozów 1 dziecko, do SP ZOZ Lesko 3, a jedno dzisiaj jest pod kroplówką na SOR Sanok. Razem 16 dzieci.

Objawy to bóle brzucha, wymioty, biegunka, temperatura ponad 39 stopni. Pobrano próbki żywieniowe i wymazy od chorych. Do czasu ustalenia źródła zachorowania przedszkole będzie zamknięte.

INFORMACJA PPWIS ADAM SIDOR

Artykuł w trakcie edycji. Wkrótce kolejne informacje.

26-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)