AFERA PODKARPACKA: Były szef Rafinerii Jasło w rękach CBA (FILM)

AFERA PODKARPACKA: Były szef Rafinerii Jasło w rękach CBA (FILM)

REGION / PODKARPACIE. Agenci z rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby w związku z tzw. aferą podkarpacką. Wśród nich jest były szef Rafinerii Jasło Józef F. oraz dwóch jego współpracowników. W zamian za łapówki od jednego z biznesmenów z branży paliwowej mężczyźni ułatwiali mu preferencyjny zakup paliw.

Zatrzymani przez CBA mężczyźni usłyszeli w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzuty korupcyjne – przyjmowania łapówek.

Korzyści majątkowe trafiały do b. kierownictwa Rafinerii Jasło w zamian za preferencyjne traktowanie jednej ze spółek branży paliwowej w okresie marzec 2000 roku listopad 2006 roku.

Ustalenia śledczych wskazują, że były Prezes – Dyrektor Generalny Rafinerii Jasło S.A., przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości nie mniejszej niż 260 tys. zł od biznesmena z branży paliwowej – podejrzanego w tzw. aferze podkarpackiej. Usłyszał on także zarzut powoływania się na wpływy w Grupie LOTOS S.A. i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu dla jednej ze spółek paliwowych korzystnych warunków handlowych z tym podmiotem, za co przyjął co najmniej 10 tysięcy złotych.

Były Wiceprezes – Dyrektor ds. Handlu i Marketingu Rafinerii Jasło jest podejrzany o przyjęcie co najmniej 40 tys. zł łapówki od tego samego biznesmena. Natomiast były kierownik działu w rafinerii jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowej o łącznej wartości nie mniejszej niż 37,5 tys. zł.

Decyzją katowickiego sądu były prezes rafinerii trafił na trzy miesiące do aresztu tymczasowego. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe w kwocie 40 tysięcy złotych i 50 tys. zł zakaz opuszczania kraju także zawieszenia w czynnościach służbowych b. wiceprezesa rafinerii a obecnie Prezesa Zarządu spółki Lotos Infrastruktura Jasło.

To kolejne zatrzymania w ramach śledztwa dotyczącego m.in. przekroczenia uprawnień , przyjmowania korzyści majątkowych przez Posła na Sejm RP, powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Sprawa jest nadal rozwojowa.

Ostatnio, w lipcu br., agenci rzeszowskiej Delegatury CBA zatrzymali pod zarzutem korupcji Bogusława P. – byłego szefa biura poselskiego Jana B. Wcześniej funkcjonariusze CBA zatrzymali Zbigniewa N. – doradcę ministrów sprawiedliwości, Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie w stanie spoczynku, Annę H. – byłą Prokurator Apelacyjną w Rzeszowie oraz inne osoby związane ze sprawą.

źródło:Piotr Kaczorek, CBA
foto: Archiwum CBA/media

02-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)

Inline
Inline