5 lat więzienia i 30 tys. złotych grzywny za prowadzenie plantacji marihuany

PODKARPACIE. Sąd Okręgowy w Przemyślu wydał wyrok z oskarżenia prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie Był to kolejny akt oskarżenia dotyczący działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się prowadzeniem plantacji marihuany. Aktem oskarżenia objęto 35-letniego Marcina R. który od lipca 2012 roku był poszukiwany listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania.

5 lat pozbawienia wolności

Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał Marcina R. na karę 5 lat pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 100 złotych (30 tysięcy złotych) oraz zasądził koszty sadowe.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył Marcina R. o popełnienia czterech przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, uprawę oraz wytwarzanie znacznej ilości marihuany kwalifikowane z art. 53 ust. 2 i z art. 63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejne zarzuty dotyczą przemytu znacznej ilości marihuany kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz usunięcia dokumentu kwalifikowane z art. 276 kk.

Zatrzymany na budowie

Marcin R. po 7 latach poszukiwań został zatrzymany 13 września 2019 roku podczas kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie budowy w województwie zachodniopomorskim. Marcin R. posłużył się wówczas dokumentem prawa jazdy wystawionym na inną osobę oraz odmówił podania swoich danych osobowych. Po przedstawieniu mu zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 276 kk usunięcia dokumentu, którym nie miał prawa rozporządzać jako n/n osoba został tymczasowo aresztowany. Po potwierdzeniu tożsamości Marcin R. został przetransportowany do Rzeszowa, gdzie z jego udziałem prokurator przeprowadził kolejne czynności procesowe.

Produkcja marihuany

W toku postępowania prokurator ustalił, że od września 2011 roku do maja 2012 roku na terenie miejscowości Pawłosiów, woj. podkarpackiego w sposób zorganizowany i profesjonalny prowadzono uprawę ponad 3,5 tysiąca roślin konopi, w celu wytworzenia z nich znacznej ilości środka odurzającego w postaci marihuany. Można było z nich wytworzyć ponad 81 kilogramów wysokiej jakości marihuany oraz ponad 194 kilogramów narkotyku gorszej jakości.

Profesjonalna plantacja

W toku śledztwa prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalił, że członkowie rozpracowanej grupy przestępczej w wynajętym pod Jarosławiem budynku gospodarczo – mieszkalnym, dokonali przeróbek budowlanych, wykonali instalację elektryczną oraz instalacje wodną, niezbędną do prowadzenia nielegalnej uprawy. W specjalnie zmodyfikowanych pomieszczeniach z płyt kartonowo – gipsowych, a było to 5 pomieszczeń o łącznej pow. około 500 m2, zamontowano specjalistyczne oświetlenie, systemy wentylacyjne oraz dostarczające wodę do rosnących w donicach krzewów konopi. W celu utrzymania optymalnej temperatury oraz oświetlenia w pomieszczeniach zamontowano profesjonalne sodowe żarówki oraz tranzystory do pracy. Zainstalowano również profesjonalny system wentylacji wraz z filtrami, odprowadzającymi powietrze z pomieszczeń, gdzie rosły rośliny. Każde z pomieszczeń było wyposażone w system nawadniający indywidualnie każdą donice z sadzonką. Jedno z kolejnych pomieszczeń zostało zaadaptowane na suszarnię, gdzie w chwili prowadzonych oględzin ujawniono 6 kilogramów suszu roślinnego wysokiej jakości marihuany oraz ponad 11 kilogramów tzw. „sieki”. Następne dwa pomieszczenia były przeznaczone na sadzenie kolejnych sadzonek roślin w donicach.

Zabezpieczono pond 3,5 tysiąca krzaków

Podczas realizacji czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono 3,5 tysiąca sztuk roślin konopi różnej wielkości. Celem zaspokojenia tak dużego zapotrzebowania na energię elektryczną, która zasilała opisane powyżej urządzenia w osobnym budynku zainstalowano specjalistyczny agregat prądotwórczy o bardzo dużej mocy. Osoby biorące udział w przestępczym procederze zamieszkiwały na terenie tej posesji. W celu ukrycia faktu przebywania w tym budynku oraz nielegalnej uprawy osoby te zasłoniły i zakleiły okna zewnętrzne budynku.

Przemyt narkotyków

W toku postępowania prokurator ustalił, że Marcin R. wraz z innymi skazanymi już osobami, dokonywał przemytu marihuany, stanowiącej „urobek” wcześniejszych tzw. ścinek. Wymieniony dwukrotne drogą lądową wywiózł z Polski do Holandii około 10 kilogramów wysokiej jakości marihuany o wartości rynkowej co najmniej 30 tysięcy euro.

W toku śledztwa zarzuty przedstawiono 11 osobom, którym zarzucono w szczególności kierowanie bądź udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie przestępstw narkotykowych.

Dział Prasowy Prokuratura Krajowa


zdjęcie poglądowe

06-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)