34,5 kg bursztynu w podłodze i dachu busa na przejściu w Medyce (ZDJĘCIA)

05-07-2017

MEDYKA / PODKARPACIE. 34,5 kg bursztynu usiłowała nielegalnie przewieźć przez granicę 41-letnia obywatelka Ukrainy w podłodze i dachu busa. Przemyt udaremnili jej funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym w Medyce.

Na nieobrobione kamienie bursztynu warte niemal 35 tys. złotych natrafili funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce podczas kontroli wjeżdżającego do Polski  busa marki mercedes. Pojazd trafił do budynku szczegółowej kontroli, podczas której okazało się że, w podłużnicach i w dachu ukryte są materiałowe woreczki z kamieniami bursztynu.

Kierująca pojazdem 41-letnia ob. Ukrainy wyjaśniła, że bursztyn nie jest jej własnością i miała jedynie przewieźć go przez granicę.  Ważące 34,5 kg kamienie  warte blisko 35 tys. złotych zostały zatrzymane do wszczętego przeciwko kobiecie postępowania.

Legalny przywóz tego towaru do Polski byłby możliwy po dokonaniu zgłoszenia celnego i uiszczeniu należności przywozowych w kwocie ok. 7 935 zł.

W ubiegłym roku funkcjonariusze oddziałów celnych na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 1,5 tony bursztynu.

rachm. Edyta Chabowska
mł. ekspert Służby Celno-Skarbowej

źródło: materiały nadesłaneNapisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.