REKLAMA

Święto Pieczonego Ziemniaka w Króliku Polskim (ZDJĘCIA)

KRÓLIK POLSKI / PODKARPACIE. Uczniowie klasy VI SP w Króliku Polskim wraz z rodzicami i wychowawczynią –  p. Edytą Rysz obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzień ten był doskonałą okazją do zabaw i konkursów, ale także obserwacji pola uprawnego. Uczniowie chętnie uczestniczyli w „ziemniaczanych konkurencjach”. Niezwykłą zwinnością i szybkością dzieci wykazały się, zbierając ziemniaki oraz rywalizując w konkurencji na najdłuższą obierkę. Wszyscy doskonale bawili się, biorąc udział w konkursach na „Ziemniaka Olbrzyma”, „Ziemniaka Cudaka” i „Ziemniaka Malucha”. Zwieńczeniem święta była degustacja upieczonych w ognisku ziemniaków. Po raz kolejny okazało się, że zajęcia na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z niej wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka potocznie zwanego kartoflem.

To pospolite, ale równocześnie wspaniałe warzywo, przyrządzane jest w polskich domach na wiele sposobów. Tym jednak razem uczniowie Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim postanowili delektować się smakiem ziemniaka upieczonego w ognisku.

źródło: UG Rymanów

28-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline