Święto Pieczonego Ziemniaka w Króliku Polskim (ZDJĘCIA)

KRÓLIK POLSKI / PODKARPACIE. Uczniowie klasy VI SP w Króliku Polskim wraz z rodzicami i wychowawczynią –  p. Edytą Rysz obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzień ten był doskonałą okazją do zabaw i konkursów, ale także obserwacji pola uprawnego. Uczniowie chętnie uczestniczyli w „ziemniaczanych konkurencjach”. Niezwykłą zwinnością i szybkością dzieci wykazały się, zbierając ziemniaki oraz rywalizując w konkurencji na najdłuższą obierkę. Wszyscy doskonale bawili się, biorąc udział w konkursach na „Ziemniaka Olbrzyma”, „Ziemniaka Cudaka” i „Ziemniaka Malucha”. Zwieńczeniem święta była degustacja upieczonych w ognisku ziemniaków. Po raz kolejny okazało się, że zajęcia na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z niej wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka potocznie zwanego kartoflem.

To pospolite, ale równocześnie wspaniałe warzywo, przyrządzane jest w polskich domach na wiele sposobów. Tym jednak razem uczniowie Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim postanowili delektować się smakiem ziemniaka upieczonego w ognisku.

źródło: UG Rymanów

28-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)